Z materiałów Policji.

343Policjanci z Mokotowa ustalili osoby odpowiedzialne za szereg włamań i kradzieży do mieszkań na terenie Warszawy. Policjanci szacują, że straty spowodowane przez nich mogą sięgać nawet 80 tysięcy złotych. Główny podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie, natomiast wobec kobiety zastosowano dozór policyjny. Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu pracowali nad sprawami związanymi z włamaniami do mieszkań i domów na terenie dzielnicy. Z okradanych lokali ginęła najczęściej gotówka, biżuteria i sprzęt RTV.

obraz antyseptZnajdziesz tutaj aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat nowego koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich. Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi  wywołującemu chorobę COVID-19

 

Pamiętaj też o sąsiadach, którzy są w podeszłym wieku.
Pomóż im w codziennych zakupach, wyrzuceniu śmieci itp.
Przyczyń się do tego, żeby mogli pozostać w domu.
Dla nich koronawirus jest szczególnie niebezpieczny!
 
 

Koleżanki i Koledzy, Przyjaciele!

Wszystkim członkom organizacji, które mam zaszczyt reprezentować, Polskiego Radia Obywatelskiego, Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej, a którzy w tych trudnych dla całego społeczeństwa chwilach, aktywnie pomagają w swoim środowisku ludziom starszym, pełnią społeczne dyżury na stanowiskach ratunkowych, w różny inny sposób przyczyniają się  do ograniczenia rozprzestrzeniania koronawirusa, składam głębokie podziękowanie.

Jest nas zrzeszonych wiele tysięcy osób, w tym dziesięć tysięcy ratowników i operatorów łączności ratunkowych, a ponadto są też setki tysięcy użytkowników CB-Radio. Aktywna postawa wielu z Was zasługuje na najwyższy szacunek.

Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję – razem damy radę!

Jurek Płókarz
 
 

Sztab Ratownictwa SKSR współpracuje

z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

20141126rcb

 
Na mocy porozumienia, które podpisali Dyrektor   Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich oraz  Prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz, Centrum  będzie na bieżąco przekazywać Sztabowi Ratownictwa SKSR ostrzeżenia o zagrożeniach, które mogą powodować istotne utrudnienia dla ludności.
 
 

Sztab Ratownictwa SKSR przekazuje te  ostrzeżenia za pomocą CB-radia.

Za zasługi ZKRPiIWP

Związek Kombatantów

Rzeczypospolitej Polskiej

i Byłych Więźniów Politycznych

 

odznaczył prezesa stowarzyszenia Jerzego Płókarza.

"Traktuję to odznaczenie jako wyraz wdzięczności nie  tylko dla mnie, ale dla wszystkich naszych społeczników i tych, którzy wspierają nas w niesieniu pomocy ludziom"

- powiedział naszej  redakcji Jerzy Płókarz.
 
 
  

Dla takich chwil warto działać.

Poniżej przedstawiamy list młodego człowieka, który choruje na zanik mięśni i nie jest w stanie pisać odręcznie.

Dzięki wyposażeniu go przez stowarzyszenie w bezpłatny zestaw ratunkowo-alarmowy zapewnione zostało mu poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość natychmiastowego, automatycznego wezwania pomocy.

Wprawdzie list swój kieruje on imiennie do prezesa stowarzyszenia, który fizycznie wręczał mu ten zestaw, jednak  swoje „szczęście” tak naprawdę zawdzięcza działaniom wielu ratowników ze Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej.

 

list

W ramach prowadzonej przez nas "Sieci Życia", opracowaliśmy "TECZKĘ ŻYCIA" i "KARTĘ ŻYCIA".

Wychodząc z domu, warto mieć przy sobie opracowaną przez Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej „Kartę Życia”, zawierającą cenne, podstawowe informacje, które w sytuacji, gdy dana osoba nie będzie w stanie ich udzielić, mogą przyczynić się do znacznego usprawnienia akcji ratunkowej.

Jest to rozwiązanie bezkosztowe, każdy może pobrać z naszej strony taką kartę i ją wydrukować (najlepiej drukarką laserową lub igłową). Zalecamy, żeby osoby chore oraz starsze / seniorzy, nosili przy sobie taką kartę, w której należy zapisać kilka podstawowych informacji, mogących przyczynić się do znacznego usprawnienia akcji ratunkowej w sytuacji, gdy dana osoba nie będzie w stanie ich udzielić.

Czy system tzw. teleopieki dobrze rozwija się w Polsce?

Czy rzeczywiście jest tak, że tzw. teleopieka ratuje życie osobom starszym?

sr1

Negatywna opinia

Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej
 

W latach 90-tych Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej opracował i wprowadził system umożliwiający poprzez przyciśnięcie jednego przycisku automatyczne, natychmiastowe wezwanie pomocy w sytuacji, gdy dana osoba nie jest w stanie zadzwonić oraz powiedzieć co, komu i gdzie się stało. Dotyczy to zarówno przypadków zasłabnięcia jak i agresji-napadu. Polska organizacja po raz pierwszy zaprezentowała ten system w Paryżu, w gmachu UNESCO, podczas kongresu Europejskiej Federacji Radia Obywatelskiego.  System ten nazwano: Sieć Życia®. Są to działania społecznej organizacji ratowniczej, korzystanie z nich jest bezpłatne, organizacja utrzymuje je z dobrowolnych składek, które od starszych osób nie są wymagane. Dzięki działaniu tej sieci w wielu tysiącach przypadków została udzielona pomoc w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia, życia i bezpieczeństwa.

Jakiś czas później zaczęły pojawiać się oferty firm biznesowych w zakresie tak zwanej teleopieki. Działania teleopieki mogą być bardzo pomocne dla ludzi starszych i niesamodzielnych w ich codziennej egzystencji. Dzięki takim usługom zwłaszcza osoby samotne mogą pozostawać w domu, w swoim środowisku, zamiast trafiać do placówek opiekuńczych.  Mogą też stanowić duże wsparcie dla rodzin i opiekunów osób starszych.

Natomiast używane przez niektóre firmy tzw. teleopieki nazwy typu „przycisk życia”, „opaska życia”, "brelok życia:, "pasmo życia", "bransoletka życia", "guzik życia", "pudełko życia", koperta życia" itp. są kopią lub modyfikacją nazw ustanowionych przez nas kilkadziesiąt lat temu w Sieci Życia®stanowią naruszenie naszych praw chronionych m.in. przepisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Uważamy, że sprzedawcy chcą w ten sposób wywołać mylne przeświadczenie, że urządzenia i rozwiązania te są autoryzowane przez naszą organizację i powiązane z Siecią Życia®.

Ponadto znaczna część firm usiłuje łączyć usługi teleopieki z ratownictwem i udzielaniem pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia, a także z poradami medycznymi. Takie połączenie uważamy za niedopuszczalne. 

Z materiałów Policji.

pol ldŁódzcy policjanci zatrzymali 5 osób podejrzanych o serię włamań do mieszkań. Trzy osoby obmyśliły plan, którego wykonanie zleciły dwóm innym. Odzyskano większość zrabowanych przedmiotów.Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Cała piątka została tymczasowo aresztowana.

Z materiałów Policji.

341pomoc pol

Funkcjonariusz Komisariatu Policji w Stąporkowie uratował 79-letnią kobietę, która skrajnie wyczerpana oczekiwała na pomoc przez kilka godzin. Dzięki natychmiastowej reakcji policjanta nie doszło do tragedii.

Z materiałów Policji.

Odzyskane skradzione mieniePolicjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu z warszawskiej Woli zatrzymali cztery osoby podejrzane o kradzież z włamaniem, paserstwo oraz oszustwo na tzw. wnuczka. Funkcjonariusze odzyskali sprzęt o wartości około 50 tys. zł. Łupem sprawców padł sprzęt budowlany, elektronarzędzia, ale również opony samochodowe i rowery. Podejrzane osoby usłyszały łącznie 12 zarzutów.

Z materiałów Policji.

20151027opoleOpolscy policjanci rozbili grupę włamywaczy. Zatrzymano 4 mężczyzn i kobietę - mieszkańców Opola. Usłyszeli oni łącznie 28 zarzutów kradzieży i kradzieży z włamaniem. Jak wynika z ustaleń, ich łupem padał głównie sprzęt RTV, elektronarzędzia oraz infrastruktura kolejowa i energetyczna. Straty oszacowano na blisko 170 tys.zł. Za kradzież z włamaniem grozi kara nawet do 10 lat więzienia.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu zatrzymali 4 mężczyzn i kobietę podejrzewanych o szereg kradzieży i kradzieży z włamaniem. Podejrzani włamywali się głownie do domów jednorodzinnych i firm na terenie powiatu opolskiego.

Z materiałów Policji.

Sprawca napaduPolicjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 51–letniego mieszkańca podkrakowskiej miejscowości, który jest podejrzany o napad na placówkę bankową w Krakowie. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Z materiałów Policji.

Tymczasowo aresztowany za napady na starsze kobiety
– zamaskowany podejrzany groził nożem.


Policjanci z powiatu zgorzeleckiego, w wyniku podjętych działań, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozboje z użyciem noża oraz włamania do mieszkań i kradzieże mienia. Zamaskowany sprawca wchodził do mieszkań kobiet w wieku powyżej 80 lat, groził nożem i zabierał pieniądze. Mężczyzna, który usłyszał już zarzuty, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Teraz może mu grozić nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z powiatu zgorzeleckiego, w wyniku podjętych działań, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozboje z użyciem noża oraz włamania do mieszkań i kradzieże mienia. Zamaskowany sprawca wchodził do mieszkań kobiet w wieku powyżej 80 lat, groził nożem i zabierał pieniądze.

Z materiałów Policji.
20150820kwpk cePolicjanci z Zabrza zatrzymali sprawców brutalnego rozboju. Mężczyźni wtargnęli do mieszkania i, żądając gotówki, sterroryzowali mieszkającą tam rodzinę. 35-latek oraz jego o dwa lata starszy wspólnik zostali tymczasowo aresztowani. Za popełnione przestępstwo zatrzymanym grozi kara do 12 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w niedzielny wieczór w zabrzańskiej dzielnicy Rokitnica. Zatrzymani wtargnęli do mieszkania na parterze budynku przez otwarte okno. Mężczyźni sterroryzowali mieszkająca tam rodzinę, żądając gotówki. Gdy jej nie otrzymali, dotkliwie pobili właścicieli lokalu. Z mieszkania zabrali telefony komórkowe, aparat fotograficzny, głośniki komputerowe i gitarę. Grożąc podpaleniem i skrzywdzeniem dzieci, zażądali od małżeństwa pieniędzy, po które mieli przyjść później.

Z materiałów Policji.

Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto zatrzymali podejrzanego o zgwałcenie młodej kobiety. Do zdarzenia doszło 3 sierpnia br. w okolicach jeziora Malta w Poznaniu. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 12 lat więzienia.

Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto 12 sierpnia br. zatrzymali podejrzanego o zgwałcenie młodej kobiety. Zatrzymany mężczyzna to 25-latek z Koszalina, wcześniej nie notowany w rejestrach policyjnych. Od pewnego czasu mieszkał w Poznaniu i pracował w sklepie jako ochroniarz.

Z materiałów Policji.

Poznańscy policjanci zatrzymali sprawców włamań, które miały miejsce w okolicach Starego Rynku. Mężczyźni włamywali się do sklepów i lokali gastronomicznych. Ich łupem padały telefony, laptopy, asortyment sklepowy oraz pieniądze. Łączną sumę strat spowodowanych przestępczą działalnością mężczyzn oszacowano na kwotę prawie 20 tysięcy złotych. Za przestępstwa, których dokonali, grozi im kara nawet 10 lat więzienia.